Calineczka dla dorosłych

[vc_row use_row_as_full_screen_section=”no” center_bck_image=”no”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

DUŻA SCENA
ul. Katedralna 18
06.10.2020 godz. 18:00
TEATR PAPAHEMA / TEATR MONTOWNIA / POLSKA

[/vc_column_text][vc_column_text]

REŻYSERIA: zespół
SCENOGRAFIA: Paulina Czernek
MUZYKA: Wiktor Stokowski
OBSADA: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć / Sławomir Pacek, Paweł Rutkowski, Rafał Rutkowski, Mateusz Trzmiel, Maciej Wierzbicki
czas trwania 60 min.
15 +

[/vc_column_text][eltd_separator position=”left” color=”#b4642a” width=”70px” thickness=”2″ top_margin=”25px” bottom_margin=”20px”][vc_column_text]Na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena.

Calineczka to jedna z najbardziej znanych baśni Andersena. Przez 180 lat od momentu jej powstania ukazała się niezliczona ilość adaptacji tego utworu: spektakli teatralnych, musicali i filmów.

Mimo iż interpretatorzy twórczości Andersena często wskazywali na silny związek tematyki jego bajek z poszukiwaniem tożsamości seksualnej, wszystkie one, zgodnie z oficjalnym zamysłem autora, były skierowane do widza dziecięcego. A przecież już pierwsze słowa baśni o Calineczce silnie uruchamiają wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć.” Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w podobnych sytuacjach. I to bynajmniej nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka jęczmienia… Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej kolejnych spotkań z Ropuchem, Motylem, Chrabąszczem, Myszą, Kretem i Jaskółką – ich opis i to, co on pomija stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa. Ośmioro aktorów, korzystając z różnych konwencji teatralnych, w zabawny, bezpretensjonalny sposób ujawnia to, co mimo że oczywiste, przez wiele pokoleń było, jest i zapewne będzie upraszczane i infantylizowane.

Środkami pozwalającymi na opowiedzenie „Calineczki dla dorosłych” są świeże spojrzenie na baśń Andersena, humor i lalki pozwalające w nie obsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=v0t91RB3fDk”][vc_empty_space][eltd_image_gallery type=”carousel” autoplay=”3″ slide_animation=”slide” pretty_photo=”yes” navigation=”yes” pagination=”yes” images=”19265,19266,19267,19268,19269,19270,19271″][/vc_column][/vc_row]