Ciało jako materiał – warsztaty

CIAŁO JAKO MATERIAŁ

Ciało jako materiał - warsztaty

Laura Bartolomei / Włochy

Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich, którzy kochają ruch lub chcą go doświadczyć. Warsztaty nie zmuszają do rywalizacji i są odpowiednie dla osób o różnych umiejętnościach i o różnym stopniu wytrenowania. Nie musisz być tancerzem, żeby dobrze się bawić w czasie zajęć. Ciało to bardzo podatny na bodźce organizm, z długą pamięcią, znacznie dłuższą niż doświadczenia pojedynczego człowieka. Posiadamy pamięć historii gatunku ludzkiego.
Dostrojenie się do tej wrażliwości na bodźce to krok fundamentalny dla sztuki aktorskiej. Kiedy trzymamy w rękach lalkę, musimy bawić się nią, aby zrozumieć, jak nią poruszać i grać i to samo musimy zrobić z naszym własnym ciałem uważając je za materiał.

W przypadku dorosłych procent wody w ludzkim organizmie waha się od 50 do 65. Wody oddzielonej od zewnętrznego świata tylko cienką, porowatą membraną jaką jest skóra. Przestrzeń wewnętrzna ciała nie jest ściśle oddzielona od otaczającego świata i istnieje nieustanna komunikacja między tymi dwoma światami. Chciałabym oprzeć ten warsztat na tym zagadnieniu używając obrazów i ćwiczeń hydrodynamicznych, ćwiczeń na podłodze nad wyrazistością ruchu i powolnych ruchów, aby wspomóc tę komunikację i przywrócić ciału jego naturalną płynność.

Jednak celem warsztatów nie jest nauka tych zagadnień. Uczestnicy są raczej zachęcani poprzez osobistą analizę materiału i improwizacji oraz współpracę, która ją wspiera do wyrabiania własnego gustu i dyscypliny, aby dopasować się do ruchu własnego ciała.

Warsztaty mogą stać się kreatywnym doświadczeniem, które pomaga na nowo docenić fakt, że czas nie jest ani przestrzenią, ani pustką i że wszystko komunikuje się ze sobą.

Warsztaty poprowadzi Laura Bartolomei, która urodziła się i wychowywała w Rzymie, gdzie ukończyła studia na wydziale sztuk pięknych oraz wydziale kontorsjonistycznym i akrobacji. Następnie przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zajmowała się tańcem w offowych zespołach na Broadwayu. Tam poznała Jimmiego Daviesa, ilustratora, z którym rozpoczęła długą współpracę, której rezultatem było ich pierwsze lalkarskie przedstawienie. Pracuje na stałe we Włoszech w stowarzyszeniu kulturalnym La Capra Ballerina, którego wraz z Jimmym Daviesem jest założycielką. Współpracuje także z wieloma artystami oraz pracownikami socjalnymi. Laura swoje doświadczenie wyniesione z tańca i sztuki wizualnej przeniosła na swoje działania lalkarskie koncentrując się na aspekcie wizualnym i ruchowym.

03-06.10.2018 godz. 12:30
Sala lustrzana, ul. Katedralna 18
wiek: od 16 roku życia
Czas trwania 8 h.