słowo animo - grafika

Byłem kilkakrotnie na festiwalu ANIMO. To kawał drogi od mojego domu, ale być może to jest właśnie miejsce, gdzie mogę siępoczuć, jak w domu. Miło spotykać tam tych samych miłych ludzi, tę samą miłą atmosferę. Miło spotykać nowych ludzi, których w tak przyjacielskiej sytuacji natychmiast uważasz za swoich przyjaciół. To idealne warunki dla przedstawienia, ponieważ chcesz, aby było jak najlepsze dla przyjaciół i publiczności.

Nawet jedzenie jest zawsze takie samo każdego dnia festiwalu. Wiesz, że nie unikniesz spotkania z ziemniakami, szynką i różową herbatą…. To jedyny punkt, do którego wprowadziłbym trochę innowacji.

Michele Cremaschi
( Włochy )

ANIMO to nie tylko dobra okazja, żeby dzielić się naszą sztuką, ale również odwiedzić starych przyjaciół… To najprzytulniejszyi najbardziej szalony festiwal, na jakim byłam.

Mam nadzieję, że znowu tam wkrótce pojadę.

Mila Kolarova
( Bułgaria )

Tak bardzo podobał mi się udział w Festiwalu Animo w 2008 roku! Praca, którą zobaczyłam była inspirująca i cały zespół oraz inni wykonawcy przywitali mnie tak serdecznie, jakbym była częścią ich rodziny. Ubóstwiam wracać pamięcią do mego pobytu tam i nie mogę się doczekać następnej okazji.

Hilary Chaplain
( USA )

Mam dobre wspomnienia z tego festiwalu, mieszkanie było bardzo wygodne a technicy bardzo dobrzy ( są tu dwa ich zdjęcia- jeden z nich był muzykiem i słuchaliśmy jego płyt po powrocie do domu). Pamiętam, że miło było odgrywać scenki w krótkich przedstawieniach albo słuchać muzyki na żywo w miejscu, gdzie jadaliśmy i spotykaliśmy się.

Powodzenia w waszym następnym festiwalu, chciałabym wrócić w 2016 roku.

Barbara Mélois
( Francja )

Byliśmy niezwykle szczęśliwi z powodu festiwalu, a publiczność bardzo dobrze przyjęła nasze przedstawienie. Twoja ekipa jest świetna tak samo, jak wybór programu. Ty jako Reżyser byłaś w stosunku do nas bardzo przyjazna, przeżyliśmy wiele miłych chwil takich, jak przyjęcie ostatniego wieczoru w twoim biurze.

Teatro de Marionetas do Porto
Edgard Fernandes
( Portugalia )

Festiwal ANIMO jest dla nas najlepszym polskim festiwalem lalkowym. Program jest ambitny, ciekawy i wysokiej jakości artystycznej!Zespół jest profesjonalny, ale życzliwy,organizacja jest solidna, a my mieliśmy najszybsze przygotowanie przy najmniejszej ilości pracowników technicznych (1!) – to było bardzo efektywne i zabawne przygotowanie występu. Możemy tylko powiedzieć „Dziękujemy”za przyjęcie nas z naszymi występami!

Chcielibyśmy przyjechać znowu w tym roku niestety nie jesteśmy wolni, ale mamy nadzieję na następny raz!

Figurentheater Wilde & Vogel
Charlotte & Michael
( Niemcy )

Pobyt na Festiwalu ANIMO w Kwidzynie w 2014 roku zaszczepił w nas na nowo wiarę w człowieczeństwo i w to, że teatr jest językiem uniwersalnym. Robicie tam wspaniałą rzecz i uważamy, że mieliśmy wielkie szczęście, że mogliśmy być jej częścią. Wróciliśmy do Nowego Jorku wyczerpani i zainspirowani.

Praca, którą robicie na ANIMO jest naprawdę ważnym środowiskiem dla artystów, pomijając już fakt, że dbaliście o nas tak, że ciężko było wyjeżdżać. Podobało nam się doświadczenie wielkiej rodziny ANIMO. Była to ciepła, przyjacielska i zdecydowanie dobra platforma ucząca, jak komunikować się z innymi artystami i osobami z Polski i z całego świata.

Podziękowania dla wszystkich, dzięki którym to magiczne doświadczenie Było możliwe.

Loco7 Dance Puppet Theatre Company
Federico Restrepo & Denise Greber
( Nowy York, U.S.A. )
Dorota san,
Dziękuję !

Pamiętam Panią jako Super Humanoida

i nie pamiętam nic innego, tylko Panią.

Norisawa
( Japonia )

Twój festiwal jest jednym z najlepiej zorganizowanych. Dałaś nam niezwykłe doświadczenie i poświęcałaś własną uwagę, byłaś bardzo wrażliwa na nasze potrzeby.

Należy kontynuować pomysł udostępniania artystom pomieszczenia, w którym mogą spotykać się i nawiązywać nowe kontakty.

Twoje wino było świetne. Posiłek, który nam przygotowałaś na koniec festiwalu był fantastyczny. Cudowna podróż po katedrze była niezwykłym doświadczeniem. Miejsce, które wybrałaś na festiwal było magiczne i hipnotyczne.

W skrócie:
profesjonalny festiwal wysokiej jakości! Nigdy nie zapomnę tego doświadczenia. Ze wszystkich miejsc, do których byłem zaproszony z przedstawieniem „Mały Amadeusz” twój festiwal będę zawsze pamiętał.

A gdybyś mnie poprosiła, zrobiłbym to znowu.

Gadit Cohen
( Izrael )

Dla mnie Festiwal Animo jest taki, jakie chciałabym, aby były inne festiwale . . . serdeczne powitanie, rodzinne uczucia, dzielenie się na wielu płaszczyznach, mnóstwo śmiechu, zwracanie uwagi na szczegóły, codziennie pieczony w domu chleb, słodycze, piwo i tańce.

Laura Bartolomei
( Włochy )

Animo był naszym pierwszym festiwalem w Europie z „The Orphan Circus”. Jak cudownie było grać w zamku- katedrze, pić przy wielkim barze festiwalowym pod sklepieniami, jak miło było, gdy pomagała niesamowita ekipa wesołych techników. Bawiliśmy się cudownie. To był również pierwszy europejski festiwal dla naszego synka Eliasa (5 miesięcy). Dziękujemy bardzo za niezapomniane przeżycie, fantastyczne wspomnienia! Marzymy o powrocie do Kwidzyna z naszym nowym przedstawieniem.

Les Sages Fous
South Miller
( Kanada )

Szanowni Państwo,

Nasz Teatr Lalkowy jest profesjonalną grupą od 1995 roku i uczestniczył w wielu festiwalach na całym świecie. Współpracowaliśmy z wieloma organizacjami i osobami, ale tylko niektóre z nich wywarły na nas wielkie wrażenie. Jedną z nich jest Festiwal ANIMO w Kwidzynie.

Braliśmy udział w ANIMO dwukrotnie z dwoma różnymi przedstawieniami. Mieliśmy okazję być w Kwidzynie przez wszystkie dni festiwalu, wiemy więc, jak organizatorzy myślą i pracują zarówno przy samym festiwalu, jak i nad wizją swego własnego profesjonalnego teatru. Są oni doskonale zorganizowani w zabezpieczaniu wszelkich spraw praktycznych i technicznych. Dzięki czemu artyści łatwo przygotowują się do występów mając do dyspozycji wszystko, czego potrzebują, tak aby przedstawienia mogły być perfekcyjne.

Co więcej, organizatorzy zapewniają artystom możliwość wzajemnych spotkań, aby mieli okazję wymiany idei artystycznych, co wśród festiwali jest czymś wyjątkowym. Dają ludziom ze świata teatru szansę stworzenia sieci kontaktów, dzięki czemu ich praca może być znana również w innych miastach i na innych festiwalach.

Jeszcze większe wrażenie zrobił na nas fakt, że Festiwal ANIMO oprócz przedstawień organizuje warsztaty. Są one prowadzone przez specjalistów na wysokim poziomie dając mieszkańcom Kwidzyna okazję uzyskania inspiracji poprzez „posmakowanie” wielu różnorodnych dziedzin sztuki. Konstruowanie lalek, poruszanie nimi, taniec i teatr to niektóre z tych, do których zostaliśmy zaproszeni.

Organizatorzy zawsze zapraszają znane w branży teatralnej grupy, których dorobek jest wartościowy i inspirujący i które trudno byłoby zobaczyć mieszkańcom Kwidzyna, gdyby nie istniał Festiwal ANIMO. Warto też wspomnieć, że zapraszane grupy posiadają bardzo różne zaplecze i filozofię – od teatru bardzo współczesnego z nowoczesnymi ideami do bardzo dobrych lalkarzy ze znakomitą techniką pracy z kukiełkami.

Wreszcie, wrażenie zrobiły na nas również prace własnego teatru organizatorów festiwalu. Wizja reżysera festiwalu- Doroty Anny Dąbek, aby dać szansę młodym mieszkańcom małego miasta (bez akademii teatralnych) jakim jest Kwidzyn stworzenia grupy teatralnej i aby nauczyć ich sztuki teatralnej w profesjonalny sposób jest dla jednej osoby osiągnięciem ze wszech miar godnym podziwu. Mieliśmy okazję uczestniczyć w pracy teatru w czasie festiwalu w 2015 roku i uważamy, że był nawet bardziej profesjonalny niż prace wielu prawdziwych zawodowców!

Podsumowując, festiwal w Kwidzynie (z najnowocześniejszymi, pionierskimi i dobrze znanymi pracami artystów z całego świata oraz z warsztatami), który jest porównywalny z wieloma festiwalami w wielkich miastach powinien być kontynuowany a nawet wydłużany i poszerzany o nowe przedsięwzięcia.

Życzymy organizatorom powodzenia przy ich przyszłych projektach, ponieważ ich praca jest naprawdę wartościowa i jesteśmy pewni, że w krótkim czasie Kwidzyn i Festiwal ANIMO będą znane na całym świecie.

Dziękujemy
Merlin Puppet Theatre
Demy Papada
( Grecja )