Papierowe pudełko – warsztaty

PAPIEROWE PUDEŁKO

Papierowe pudełko - warsztaty

Miro Dusa / Słowacja

To kreatywne warsztaty dedykowane dzieciom, rodzicom, nauczycielom, ludziom, którzy chcą rozwijać swoje  umiejętności twórcze wkraczając w świat fantazji. Narzędziem roboczym będzie papierowe pudełko, nożyczki, klej, kolory, kawałki barwnych tkanin, sznurki.
Papierowe pudełka są naszymi naturalnymi partnerami i każdy z nas ma co najmniej jedno – małe, większe lub mniejsze  w swoim  domu. W pudełkach nie ma niespodzianek. Służą przechowywaniu naszych „tajemnic”, ale  same tajemnicą nie są.
Ruszymy zatem w podróż, która  ukaże  nam  inne oblicze pudełka z możliwością uczenia się „wszystkiego o nim” i robienia „wszystkiego z niego”.
Na początku porozmawiamy o tym, co może być ukryte w pudełku, co nam przypomina i czym może być – maską, domem, kapeluszem, klejnotem… Odkryjemy nowe spojrzenie na stare i znajome pudełko, jego artystyczne i ekspresyjne możliwości. Będziemy z nim  eksperymentować i przeżyjemy  wspaniałą i niezapomnianą przygodę…
Warsztaty kreatywne prowadzone są przez artystę i scenografa, mga. Miroslava Duša.

Ukończył  scenografię i technologię lalkarską na wydziale teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze w 1985 roku. Pracował dla Filmu Krótkometrażowego (BAF) Słowackiej Produkcji Filmowej (SFT) od 1979 do 1981 roku. Działał również jako artysta dla Studia Filmowego „Prometeusz” w Ostrawie i Filmu Krótkometrażowego w Pradze w  Czechosłowacji od 1984 do 1989 roku. W latach 1991-1994 był szefem filmu Lalkowego w Studiu Filmowym „Atan” na Słowacji. Wykładał lalkarstwo na wydziale teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych od 1993 do 2002 roku oraz na wydziale animacji wydziału filmowego od 1994 do 1996 roku. Prowadził kurs technologii lalkarskiej na wydziale lalkarstwa.

Miro Dusa jest współtwórcą Teatru Neline (1994) i Towarzystwa Przyjaciół Teatru i Filmu Lalkowego. Artysta pracował dla kilku słowackich teatrów lalkarskich, w Ostrawskim Teatrze Lalek i Teatrze Lalek w Osijeku. Jego prace były wystawiane w Muzeum Kultury Lalkarskiej w Chrudimiu i Teatrze Lalkarskim w Ostrawie. W 1998 zaprojektował  i wykonał sterowaną przez komputer figurynkę Wasco da Gamy na wystawę światową Expo’98 w Lizbonie w Portugalii. Prace artysty zdobyły liczne nagrody: na Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska za produkcję „Piękna i Bestia”(wyreżyserowaną przez Miro Dusę w 2009 roku),  za lalkę roku (w 1998), za najlepszy plakat teatralny (do „Orfeusza” Teatru Neline) w Ghent w Belgii (w 2001).

„Kreatywność to proces wypełniania sensu życia” (Albert Einstein)

03-05.10.2018 godz. 12:30
Sala Kolumnowa, ul. Katedralna 18
wiek: od 12 roku życia
czas trwania 6 godz. po 2 godz.