MArzenna

Anna

olszewska

scenografia w teatrze – rzeźba
Scenography In Theatre – Sculpture

Zajmuje się szeroko pojętą rzeźbą, od figuratywnej, realistycznej, po różnego rodzaju instalacje, aranżacje przestrzenne. Materiały które stosuje, często wynikają z kontekstu w którym praca powstaje;
w starej hucie szkła powstaje instalacja z luster i szklanych odpadów, na warsztatach rzeźbiarskich w „owczarni muzycznej ”wykorzystuje porąbane drewno na opał, farbuje je i układam tworząc znak (+ – ). Pracowałam w, kamieniu, metalu, rożnego rodzaju siatkach, styropianie, żywicy itd. Od kilku lat realizuje cykl ”z głowy do głowy” polegający na rzeźbiarskim portretowaniu kolejnych znajomych osób, które będzie prezentowała w kolejnych odsłonach. Pierwszy pokaz odbył się w galerii Studio, gdzie
20 portretów tworzyło multimedialną konstelację. Jest również otwarta na tzw. nowe media. Kręci krótkie etiudy filmowe ”haiku”. Fotografuje. Ma na swoim koncie realizacje scenograficzne.
Stosuje w swojej pracy działania performatywne i parateatralne. Uczestniczyła w wielu warsztatach teatralnych między innymi w Gardzienicach. Był stypendystką MKiDN.

Prezentowane na wystawie obrazy olejne oraz instalacje pochodzą przede wszystkim z cyklu „Jajo”. Jajko to wielki temat kultury. W według dawnych mitologii było kolebką całego Wszechświata. Niezależnie od wierzeń jego wymowa symboliczna jest tożsama na całym nieomal świecie. Jest symbolem stworzenia i życia. Jego fenomen fascynował wielu malarzy, a niektórzy z nich tj. Hieronim Bosch i Salvador Dali uczynili z jajka jeden z głównych motywów swojej twórczości. Tematyka „jaja” jest na tyle otwarta, że u każdego może wyzwalać różne skojarzenia, dosłowne i w przenośni. W swoich pracach ukazuję jajo jako narodziny początku wszechrzeczy, a co za tym idzie i życia, które jest tak kruche i bezlitośnie przemijające.


MARZENNA OLSZEWSKA /POLSKA/POLAND

WARSZTATY/ MASTER CLASS – SCENOGRAFIA W TEATRZE – RZEŹBA/ SCENOGRAPHY IN THEATRE – SCULPTURE

DATA/DATE: 04.10.2023 – 07.10.2023

GDZIE/WHERE: CZARNA SALA – SŁOWIAŃSKA 13/ THE BLACK HALL – SŁOWIAŃSKA 13

GODZ./WHEN: 15:00

CZAS TRWANIA/DURATION:  90 min.

WIEK/AGE: 18+